ÖN ÇAPRAZ BAĞ YARALANMASI

Ön çapraz bağ kopması dizin en sık görülen yaralanmalarından biridir. Çapraz bağı yırtığı meydana gelmiş hastaların çoğunda ön çapraz bağ tamamıyla kopmuş ise dizin eski fonksiyonlarını tekrar kazanmak için ameliyat gereklidir.

ÖÇB dizin tam ortasında uyluk ve kaval kemiklerini birbirine bağlamakta olup ortalama 2-3 cm boyunda ve 8 mm çaplarında sert, beyaz, elastikiyeti olmayan, kaval kemiğin eminensia denen çıkıntısından başlayıp uyluk kemiğindeki çentiğin dış yüzüne ve arkasına doğru yapışan bir bağdır.

ÖN ÇAPRAZ BAĞ NASIL KOPAR? KOPMA SEBEPLERİ NELERDİR?

Birçok nedenden dolayı ön çapraz bağ kopabilir

  • Halı sahada sabit olan destek dize dışarıdan gelen darbeler sonrasında
  • Hızlı koşarken aniden dönme
  • Hızlıca durma-örneğin paint-ball oynarken çömelerek hızlı durma ve bu esnada dizini çarpma
  • Yanlış atlama
  • Fakat genellikle futbol, basketbol gibi direk sert temas sporlarında ve kayak sıklıkladır.

TEDAVİ

Tam kopmuş bir ÖÇB’nin kesin tedavisi ameliyattır. Fakat bazen kısmı yırtıklar da ve dizin stabilitesinin bozulmadığı durumlarda ameliyat gerekmeyebilir. Bu hastalarda fizik tedavi ve kas kuvvetlendirme ile takip önermekteyiz

CERRAHİ TEDAVİ

Yırtık bir ÖÇB tekrar bir araya getirilip dikilemez. Bunun yerine dizin iç kısmından tendon transferi ile ÖÇB yeniden oluşturulur. Bu işleme rekonstrüksiyon denir.

Tendon grefti pateller tendon, hamstring kasları, aşil tendonu, quadriceps tendonu veya kadavra gibi birçok yerden elde edilebilir. Hangi tendonun kullanılacağına doktor ve hasta ortak karar vermelidir.

Ameliyat sonrası günlük aktivitelere kısa sürede dönülürken, spora dönüş ise altı ayı bulabilir.