TOPUK DİKENİ

Topuk dikeni  Kalkaneus  yani topuk kemiğinin alt kısmında oluşan kemiksi bir çıkıntıdır. Bu çıkıntı dikene benzetildiğinden hastalığın adı topuk dikeni olarak bilinir. Topuk dikeni röntgen ile kolayca teşhis edilir.

BELİRTİLER

Koşu, yürüyüş gibi egzersizler sırasında oluşan ağrıların yanı sıra sabahları uyanır uyanmaz ayaklarda oluşan ağrılar topuk dikeninin başlıca belirtileridir. Topuk dikeninde uzun süre yürümek ayaktaki ağrıları artırır.

TEDAVİ

Yumuşak tabanlı ayakkabı giyilmesi ya da yumuşak tabanlık kullanımı, ayak tabanı germe egzersizleri genellikle faydalı olur.Şikayetleri geçmeyen hastalara topuktan steroid enjeksiyonu yapılabilir.Ancak bazı hastalarda şikayetler tekrarlayabilir.Topuk dikeninde croyoanaljezi  yeni uygulanmaya başlanan bir tedavi seçeneğidir.

CRYOANALJEZİ (Düşük sıcaklık (-86 °C) ile ağrı tedavisi)

CRYOANALJEZİ NEDİR ?

Cryoanaljezi, ağrı tespit edilen bölgede ki, sinirsel ve motor fonksiyonlarının soğuk uygulanması ile geçici kesintisine dayalı bir tedavi yöntemidir. Cryoanaljezi ağrı tedavisinde yenilikçi bir yöntem olarak giderek daha fazla kabul görmektedir.

CRYOANALJEZİ ETKİ MEKANİZMASI

Bu işlem sırasında Cryoanaljezi cihazı tarafından oluşturulan buz kristalleri, ağrı bilgisini taşıyan sinir dokusunun unsurlarını imha eder. Cryoanaljezi sinir yapılarına kalıcı zarar vermez. Bu nedenle sinir dokuları işlem sonrası nevrom (sinir uru) riski olmadan uzun sürede (6ay-2,5 yıl) yeniden oluşur. Cryoanaljezi güvenlidir ve minimal invazif olup geleneksel yöntemlerin yetersiz olduğu durumlarda özellikle önerilir.